Kategorie: Rozhovory

Milan Šipl

I v jarní části sezóny se budeme snažit přinášet pravidelné rozhovory nejen s hráči, ale i s dalšími důležitými osobnostmi ivančické kopané. Tento týden přinášíme velice zajímavý rozhovor s člověkem, který stojí v čele FC Ivančice a bez kterého si fungování klubu lze jen těžko předtstavit - Milan Šipl.

Vzhledem ke změnám, ke kterým v poslední době došlo, by možná stálo vůbec za připomenutí jak dlouho už vlastně působíš v čele klubu a co Tě vůbec přimělo k tomu, že jsi se zapojil do dění v ivančickém fotbale?
Mé rozhodnutí vyplynulo z tehdy vzniklé situace v klubu. Když na přelomu roku 2006 na svoji funkci rezignoval tehdejší předseda a později i celé vedení, nebyl čas na dlouhé rozhodování. Kluky, kteří tehdy do výboru vstupovali, jsem znal a byl jsem přesvědčen, že to může fungovat.

S jakými cíly jsi do funkce nastupoval?
Všichni si asi pamatujeme, v jakém stavu se tehdy klub nacházel. A i B mužstvo se topilo ve vodách sestupu, staré kabiny nám doslova padaly na hlavu, klubová kasa v mínusu. Přesvědčit zdravé, fotbalové jádro o tom, že se tento stav může změnit k lepšímu, to byl asi ten náš nejdůležitější cíl a úkol, pesimismus v té době skutečně hýbal ivančickým fotbalem.

Nezaujatý divák musí uznat, že za dobu, kdy je v čele nové vedení, se událo docela dost pozitivních změn – rekonstrukce kabin, zlepšení vztahu se sponzory, aj. Za to patří Tobě i celému vedení velký dík. Přesto by fanoušky jistě zajímalo, jaké jsou další plány v souvislosti s ivančickým fotbalem?
Díky získané dotaci a výrazné finanční podpoře města se podařilo vybudovat nové kabiny, na jejichž slavnostní otevření bych chtěl všechny fanoušky srdečně pozvat (sobota 12.4. 2008 ve 14.00). Těm, kteří na stadion občas zavítají asi neunikne fakt, že tento areál by podobných finančních injekcí snesl hned několik. Poslední novinkou pro hráče i fanoušky je automatické zavlažování trávníku, které jsme úspěšně dokončili tento pátek V závěru loňského roku byl zadán a zpracován projekt na odlehčovací hříště s umělým povrchem. Jeho realizace je však otázkou financí, ale i tady jsem optimistou.

Kolik času vůbec věnuješ fotbalu? Z vlastní zkušenosti vím, že rodina si Tě asi moc neužije, co?
To je otázka spíš pro manželku, je opravdu tolerantní a já ji za to děkuji.

Jak bys stručně popsal náplň svojí práce? Co musí mít člověk v Tvé pozici na paměti, aby zajistil fungování klubu v 1.A třídě?
Otázka fungování klubu je výsledkem týmové práce všech kluků z výboru. Náplň činnosti je tak pestrá a rozmanitá, že se to stručně asi vystihnout nedá.

Jak si spokojen s dosavadním postavením našeho A mužstva v soutěži?
Taková otázka je skutečně nahrávka na smeč. Jsme první a doufám, že nám to dlouho vydrží.

Jak vůbec vidíš šance našeho A mužstva na postup? Stále je před námi ještě dostatek kol, ale předpokládám, že vedení by asi bylo zklamáno, kdybychom nepostoupili.
Při tomto postavení v tabulce by bylo asi špatné na postup nemyslet. Pokud ale můžu mluvit za vedení, nechceme vytvářet na trenéry a hráče přehnaný tlak, máme hodně mladé mužstvo a jsem přesvědčený, že tahle parta kluků ještě dokáže společně velké věci a je jedno, jestli to bude letos nebo příští rok.

Co ostatní týmy jako dorost, B tým a žáci? Jsou jejich výsledky dle Tvých očekávání nebo je zde prostor pro zlepšení? U dorostu se asi shodneme, že možnosti by tu byly...
U dorostu skutečně neskrývám svoje zklamání. Po našem, dost kuriozním, postupu do krajského přeboru jsem věřil, že hlavně ti nejstarší kluci chytnou příležitost za pačesy a ukážou, co v nich je a mančaft potáhnou. Paradoxně, právě tito jsou asi nejen pro mě největším zklamáním. Na druhou stranu nemám strach o nejbližší budoucnost ivančického fotbalu. Řada současných dorostenců na trénincích poctivě pracuje a roste pro A mužstvo. Bohužel, při jejich věku je nejspíš krajská soutěž momentálně nad jejich síly.

Jak jsi vůbec spokojen s vedením mládeže v klubu? Co problematika trenérů mládežnických týmů? Je těžké zajistit dostatek trenérů pro mládežnické oddíly?
Tento problém nesužuje jenom náš oddíl, ale je pravda, že skutečně obětavé a zapálené trenéry mládeže z řad rodičů jsou, promiň mi to přirovnání, něco jako „ohrožený druh“. O to více je třeba si vážit těch, kteří se nám o mládež a hlavně fotbalovou drobotinu v přípravkách starají.

Cílem hráčů i vedení je přilákat na Malovansko více diváků. Myslíš, že si další fanoušci najdou na hřiště cestu? Hráči už asi těžko mohou udělat víc.
V tomto ohledu jsem také optimista. Návštěvnost na zápasech mužstva A se zvedá a nejednou se přiblížila číslu 150 platících diváků. Asi se mnou budeš souhlasit, že návštěva na derby krajského přeboru s Mor. Krumlovem nebo Rosicemi, by nám s tímto číslem pořádně zatočila.

Předpokládám, že jsi byl na posledním zápase v Kohoutovicích. Co bys řekl k výkonu našeho mužstva?
Po domácí kanonádě (7:0 Medlánky) je zisk 1 bodu do určité míry zklamáním. Jak ale ukázal zápas našeho největšího rivala z Tasovic, v tabulce je nejméně pět mužstev, která budou míchat pořadím a zápasy s nimi budou pro konečné pořadí v tabulce asi důležitější než tolik očekávané vzájemné utkání s „tasandou“. Nevím, jestli mně dáš za pravdu, ale pokud budeme hledat chybu v rozhodčích a ne v množství neproměněných šancí, jako v zápase s Kohoutovicemi, bude mít naše cesta za postupem do KP jepičí život. Pro ty, kteří zápas neviděli, si neodpustím vyzvednout výkon oslabeného mužstva v závěru druhého poločasu (dohrávali jsme v 10ti hráčích) a jeho vůli za vítězstvím. (Vypadá to, že náročná zima přináší své ovoce, pánové!!!)

Je za námi také derby našeho B týmu se Senorady, které nedopadlo asi dle představ. Jak vůbec vidíš funkci B týmu v ivančickém fotbale?
Klub, který pošilhává po účastni v krajském přeboru, mužstvo B potřebuje. Kádr A mužstva je široký a hráči, kteří nenastupují v základu, potřebují zápasovou praxi. Ovšem, právě nedělní zápas hráčům ze základu „béčka“ ukázal, že i ve třetí třídě je potřeba trénovat. Pokud bych měl vystřelit do vlastních řad, je pravdou, že jsme se, jako vedení FC, „béčku“ doposud nijak nevěnovali. Pokud mohu, za vedení tady a teď slibuji, že se na klubovou „popelku“ více zaměříme.

Plánujete nějaké významné akce pro veřejnost, popř. sponzory? V loňském roce byl turnaj firem, bude se podobná akce konat i letos?
Tak, jak se už v minulosti potvrdilo, pořádání tanečních zábav v areálu FC, nebude pro klub to pravé ořechové. Naše aktivita se v tomto směru zúží na tradiční pouťový karneval a jednu taneční zábavu v obvyklém červnovém termínu. Skutečně i letos plánujeme navázat na úspěšný turnaj firem, tentokrát s nejméně dvojnásobnou účastí mužstev. Věřím, že pořádání především sportovních akcí a turnajů pro mládež, bude naše parketa. Intenzivně pracuji na tom, aby si naši fanoušci mohli letní fotbalovou přestávku zpestřit atraktivním „přátelákem“ 1.FC Brno nebo některého týmu mládežnické reprezentace ČR.

Co ty a koníčky? Máš kromě fotbalu čas i na něco jiného?

Pro mě je i ten fotbal v podstatě koníčkem, jinak bych to dělat nemohl. Jinak se snažím najít si čas i na kolo a tenis.

Díky za Tvůj drahocenný čas a přeji pevné nervy v jarní sezoně.

print Formát pro tisk